Biopsja endometrium

2019-07-24

Biopsja endometrium, czyli błony śluzowej macicy, wykonywana jest celem wykrycia chorób rozwijających się w obrębie śluzówki jamy macicy. Może to być m.in. rak endometrium. Nie oznacza to jednak wcale, że biopsja endometrium powinna być wykonana przez każdą kobietę. Kto powinien zgłosić się na takie badanie? Jak ono wygląda? Czy to boli?


Biopsja endometrium http://premium-medical.pl/aktualnosci/biopsja-endometrium to pobranie i przyjrzenie się dokładne błonie śluzowej jamy macicy, czyli właśnie endometrium. Jest to badanie histopatologiczne, w czasie którego sprawdza się endometrium pod mikroskopem w odpowiedni sposób. W ten sposób można wykluczyć lub potwierdzić obecność chorób rozwijających się w jego obrębie.

Biopsja endometrium może być wykonywana na 2 sposoby, w zależności od potrzeb:

  • biopsja rysowa macicy, czyli pobranie jakiegokolwiek fragmentu błony śluzowej jamy macicy
  • całościowe pobranie zawartości jamy macicy, czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy

O ile wyłyżeczkowanie może zastąpić fragmentaryczną biopsję rysową, o tyle biopsja rysowa nie zastąpi już wyłyżeczkowania. Zatem np. w przypadku podejrzewania raka endometrium wykonywana jest biopsja endometrium poprzez całościowe wyłyżeczkowanie. Wadą biopsji rysowej jest fakt pobierania losowego wycinka, przez co mała zmiana chorobowa może zostać niezauważona.

Biopsja endometrium - jakie są wskazania?

Biopsja endometrium zawsze wykonywana jest z powodu konkretnych wskazań. Lekarz kierujący bierze pod uwagę najczęściej:

  • nieprawidłowe krwawienia u kobiet po 40. roku życia, a także u młodszych kobiet, które są obciążone czynnikami ryzyka rozwoju raka endometrium oraz u kobiet, u których krwawienia nie sposób zatrzymać pomimo zastosowania leczenia
  • rzadkie miesiączkowanie sugerujące, że cykle pozostają bezowulacyjne
  • utrzymujące się problemy z zajściem w ciążę
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej (biopsja endometrium poprzedzona jest wtedy ujemnym wynikiem nakłucia jamy Douglasa)

Jak się przygotować do biopsji endometrium?

Biopsja endometrium zawsze poprzedzona jest badaniem ginekologicznym oraz/lub innymi badaniami, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Bardzo ważne natomiast jest, by została potwierdzona lub wykluczona ciąża, gdyż biopsja endometrium może doprowadzić do jej poronienia. Istotne jest także, by przed biopsją endometrium nie stosować tamponów lub dopochwowych środków.

Jak przebiega biopsja endometrium?

Biopsja endometrium jest wykonywana na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada specjalny wziernik i specjalnym kulociągiem chwyta część pochwową szyjki macicy, by doszło do rozszerzenia kanału szyjki macicy. Następnie do dróg rodnych zostaje wprowadzone pozwalające na wycięcie dowolnego fragmentu endometrium. Później wykonuje się tzw. sondowanie jamy macicy, podczas którego dochodzi do pobrania śluzówki jamy macicy.