Czy powinieneś pójść do periodontologa?

2019-08-29

Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że choć każdy dentysta z całą pewnością ma wykształcenie medyczne i może leczyć zęby zarówno dzieci, jak i dorosłych, to większość z nich ma konkretną specjalizację. To właśnie dzięki niej możesz mieć pewność, że z danym problemem poradzi sobie doskonale. Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii jest periodontologia. Zanim jednak wpiszesz w google “periodontolog warszawa“ i znajdziesz specjalistę dla siebie, dowiedz się, czym zajmuje się periodontologia.

Najważniejsze jest, byś zrozumiał, czym zajmuje się periodontologia. To dziedzina stomatologii, która specjalizuje się w diagnozowaniu, zapobieganiu oraz leczeniu chorób przyzębia. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się działek stomatologii, bo prędzej czy później niemal każdy z nas powinien udać się do takiego specjalisty. Choroby przyzębia dosięgają obecnie prawie każdego dorosłego. Czym jest w ogóle przyzębie? To wszystkie tkanki otaczające ząb: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego. Wizyta u specjalisty znalezionego w sieci pod hasłem “periodontolog warszawa” może uchronić cię między innymi przed przedwczesnym wypadaniem zębów.

Choroby przyzębia

Niestety, choroby przyzębia są bardzo powszechne. Niemal każdy z nas w którymś momencie swego życia musi się z nimi zmierzyć. Co to może być? Najpowszechniejsze z pewnością jest zapalenie dziąseł. Objawia się krwawieniem w trakcie szczotkowania i opuchnięciem oraz zaczerwienieniem w okolicach dziąseł właśnie. Znacznie poważniejsze jest jednak równie często występujące zapalenie przyzębia - czyli wszystkich tkanek otaczających zęba. Każdy specjalista, którego znajdziesz pod hasłem “periodontolog warszawa” potwierdzi, że konieczne jest zapobieganie im, a w razie wystąpienia - szybkie i skuteczne leczenie.

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Równie ważnym zadaniem wszystkich lekarzy, których znajdziesz pod hasłem “periodontolog warszawa” jest edukowanie ludzi, jak zapobiegać chorobom przyzębia. Dzisiaj periodontolodzy są zgodni co do jednego: najczęstszą przyczyną zapadania na choroby przyzębia jest brak odpowiedniej dbałości o higienę jamy ustnej. Chociaż sytuacja się poprawia, wciąż wielu z nas niestarannie i nieregularnie szczotkuje zęby. Niestety, jest gro osób, które nie używają nici dentystycznych wcale, a płukanie jamy ustnej wykonują jedynie sporadycznie. Tymczasem w przestrzeniach międzyzębowych zalegają resztki pokarmów, które są idealną pożywką dla rozwijających się bakterii.

Warto również podkreślić, że w sposób szczególny o higienę jamy ustnej powinny dbać wszystkie osoby będące w okresach zaburzonej gospodarki hormonalnej, która zdecydowanie sprzyja rozwojowi chorób przyzębia. Zatem szczególnie narażeni są nastolatkowie w okresie dojrzewania czy kobiety w ciąży i w okresie połogu.